• Anasayfa
  • Blog
  • İşlevsel Tasarımıyla Tekstil-Giyim Mağaza Dekorasyonu

İşlevsel Tasarımıyla Tekstil-Giyim Mağaza Dekorasyonu

Tüketicilerin ihtiyaç duydukları, aradıkları ürünleri bulabildikleri, satın alabildikleri mekanlar mağaza olarak isimlendirilir. Tüketicilerin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik ürün satışı yapan mağazalar arasında tekstil ve giyim mağazaları ürün çeşitliliğiyle dikkatleri üzerine çeker. Ürün çeşitliliğinin ve hedef kitlenin fazlalığı müşterilerin mağazaya olan dikkatlerini arttırmayı önemli hale getirir. Müşterilerin mağazaya olan dikkatleri mağaza dekorasyonu ile sağlanır. Müşteri ile ilk temasın gerçekleştiği giriş alanının dekorasyonu çok önemlidir. Sıcak, ferah, samimi ve aydınlık bir ortam oluşturmak mağaza içerisinde müşterilerin daha rahat hareket etmesini ve mağaza içerisinde daha uzun süre kalmasını sağlar. Bu nedenle raf ve satış üniteleri tasarlanırken bu konuya gereken önem verilmelidir. Mağaza dekorasyonu içerisinde yer alan tüm bileşenleri profesyonel bir çatı altında toplayan Dinçer Raf ile dekorasyon işlemini gerçekleştirebilir, müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

Tekstil-Giyim Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Alışveriş yapmak amacıyla kullanılan mağazalar, müşterilerin ilgisini çekebilmek için, özel olarak tasarlanan alanlardır. Bu alanlarda müşterilerin ilgisini çekebilme mağaza dekorasyonuyla doğru orantılıdır. Bununla birlikte her tür mağaza için yapılan dekorasyonun, konsepte uygun ve biricik olması gerekir. Kadın giyim mağaza dekorasyonuyla çocuk giyim mağaza dekorasyonu aynı konsepte olmaz. Çünkü hedef kitlesi farklıdır. Tekstil-giyim mağaza dekorasyonu yapılırken, ürünlerin müşterilerin ilgisini çekecek şekilde düzenlenmesi gerekir. Vitrinin düzenli ve tertipli, vitrindeki ürünler arasında renk uyumunun olması müşterilerin dikkatini çekerek mağazaya olan ilgiyi arttırır. Müşterilerin ilgisini mağaza içerisinde de devam ettirmek mağaza içerisinde de dekorasyon işleminin devamıyla mümkün olur. Mağaza içerisinde de ürünlerin belli bölümlere ayrılarak sınıflandırılması, renk uyumuna dikkat edilmesi, düzenin devamlılığının sağlanması müşterilerin alışveriş performansını konforlu hale getirerek mağaza içerisinde geçirilen süreyi arttırır.

Mağaza içerisinde ürün çeşitlerinin sınıflandırılması kadar dekorasyonun da tamamlanabilmesi için tavan-taban, raf uyumu ve ışıklandırma gibi faktörlerin bir bütün içerisinde olması gerekir. Işıklandırmanın göze batmayan renk tonlarından seçilmesi, mağaza içerisinde ki müşterinin rahat hissetmesini sağlayarak alışveriş dürtüsünü uyandırır. Çocuk mağazası dekore edilirken renk kombinasyonunda çocukların hayal dünyasını temsil etmesi nedeniyle daha çok cıvıl cıvıl renkler tercih edilir. Bu renkler çocukların daha fazla dikkatini çeker. Renk kombinasyonu yanında aynı zamanda çocuk mağazası tasarımında rafların ve askıların, çocukların erişebileceği yükseklikte olmasına dikkat edilmelidir. Böyle bir kullanımın tercih edilmesi estetik ve kullanışlı bir görünüm oluşturmasının yanında güvenliği de sağlar.

Dinçer Raf’ın Bütünleyici Tasarımıyla Tekstil-Giyim Mağaza Dekorasyonu

Tekstil-giyim mağaza dekorasyonunda kullanılan duvar rengi, ahşap veya seramik zemin, stant ve ürün reyonu, vitrin konsepti, tavan ışıklandırması gibi tüm bileşenler genel anlamda bir bütünlük oluşturmalıdır. Tüm bileşenlerin bir bütünlük oluşturması; mağazaya olan ilgiyi arttırır, müşterilerin alışveriş performansını olumlu etkileyerek mağaza içerisinde geçirilen süreyi uzatır. Bütünlük ve ahengin sağlanması gözü yormaz, ferah bir ortam oluşturur ve gezerken keyif aldırır. Mağaza dekorasyonu oluşturulurken en önemli kriter hangi ürünün satıldığı, ürünün hedef kitlesinin kimler olduğudur. Öncelikle bu durum tespit edilmeli, bu doğrultuda dekorasyonu tamamlanmalıdır. Mağaza dekorasyonu ile müşterilerin dikkati ürünlere çekilmeye çalışılır ve kafa karıştıran detaylardan arındırılır. Mağazadaki düzen, dekorasyon, koku, müzik, renk ve ışıklar, her şey bu amaca hizmet eden birer araçtır. Profesyonel hizmetleriyle tüm bu bileşenleri tek bir çatı altında toplayan Dinçer Raf’ın çalışmalarından faydalanmak, detaylı bilgi almak için web sitesini inceleyebilir, telefon numaraları üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Related Posts

Leave A Comment

Kategoriler